Kredyt konsumencki - na co zwrócić uwagę?

Posted on 05/05/2022 7:21am

Decydując się na kredyt konsumencki powinniśmy mieć świadomość, na które kwestie zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty. Nie możemy zapomnieć, że banki stosują różne, większe lub mniejsze haczyki w swoich propozycjach kredytowych.

płótno - bank
Author: Theo Crazzolara
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli uznamy, że brakuje nam gotówki i nie obejdziemy się bez wspomożenia się kredytem, powinniśmy rozważyć, który z oferowanych produktów kredytowych jest dopasowany do sfinansowania przewidzianego wydatku. To jaki kredyt wybierzemy, powinno być uzależnione od konkretnych potrzeb i możliwości. Mając świadomość finansowania staramy się zatem wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, może to być kredyt, karta kredytowa lub spłata ratalna. W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z ofertą w swoim banku, a konkretnie na przykład dowiedzieć się jakie są możliwości negocjacji oprocentowania zaciągniętego kredytu. Pamiętajmy, że bez względu nato czy jest to Kraków, Poznań czy Sanok banki mają taką sama ofertę, jednakże czasem pojawiają się pewne promocje. Jeżeli jesteśmy stałym klientem, może okazać się, że otrzymamy lepszą ofertę. Może nie będzie to duża różnica, lecz biorąc pod uwagę oprocentowanie wielomiesięcznego zobowiązania możemy znacznie odciążyć domowy budżet.

Musimy zastanowić się jaki będzie dla nas odpowiedni okres kredytowania. Trzeba pamiętać, że im wyższe kredyty, tym wyższe odsetki. Zatem zanim zdecydujemy się na kredyty (kredyt obrotowy dla nowych firm) na dużą kwotę, powinniśmy obliczyć sumę do spłaty wraz z odsetkami, tak by mieć pewność, że rzeczywiście zdołamy spłacić kredyt w danym czasie. Pamiętajmy również o dodatkowych kosztach kredytu gotówkowego, takich jak prowizja oraz ubezpieczenie. O ile ubezpieczenie może być pominięte przy małych kwotach, to z prowizją spotkamy się niemal zawsze. Prowizja może zostać odliczona od kredytu (na przykład zamiast pożyczonych 10 000 zł, o jakie wnioskowaliśmy na nasze konto zostanie przelane 9 500 zł) bądź może być wliczona w kredytowaną kwotę (na przykład otrzymamy 10 500 zł, ale całość będzie podlegać odsetkom).

Niektóre kredyty możemy zaciągnąć bez zgody współmałżonka. Wtedy kredyt spłaca jeden z małżonków - kredytobiorca. Aczkolwiek musimy pamiętać, że w przypadku niespłacania kredytu, należność zostanie wyegzekwowana kolejno z jego dóbr osobistych (nabytych poprzez dziedziczenie, zapis bądź darowiznę, ale także dóbr małżeńskich), z wynagrodzenia kredytobiorcy lub praw autorskich czy innych praw twórcy. Współmałżonek poniesie odpowiedzialność jeśli małżonek brał kredyt na rozwój wspólnie prowadzonej firmy.