W jakich sytuacjach powinniśmy stosować liczarki banknotów? Na jakiej zasadzie działają? O jakich sprawach warto wiedzieć?

Posted on 03/02/2022 7:28am

Liczarki do banknotów są urządzeniami, które przeznaczone są do mechanicznego, automatycznego przeliczenia banknotów. Ich funkcje są naprawdę nowoczesne i przydatne, umożliwiają zaoszczędzić czas, zwiększają również wydajność liczenia. Eliminują także błędy, jakie mogą pojawić się w czasie ręcznego liczenia gotówki. Każdy, kto obraca sporą gotówką powinien zakupić tego typu liczarkę.

Sterta banknotów do przeliczenia - nada się liczarka do banknotów
Author: Vsevolod Knyazev
Source: http://www.flickr.com
Liczarka banknotów jest odpowiedzialna za trzy podstawowe funkcje. Można powiedzieć, że jest to liczenie, co oznacza, że funkcja, która odnosi się do przeliczania banknotów podłożonych na podajniku. Z innej strony istnieje odliczanie, maszyna w ten sposób odlicza z pliku banknotów wybraną ilość banknotów. Jeszcze inna funkcja to sumowanie, bo liczarka dodaje do siebie wyniki różnorodnych przeliczeń. Liczarki banknotów podzielić można na liczące banknoty luzem i liczące banknoty w paczkach, jakie są jednak używane wyłącznie w sortowniach banknotów.

Określone modele liczarek posiadają możliwość liczenia nie tylko banknotów, lecz również kuponów oraz różnorakich dokumentów, jakie spełniają wymagania liczarki, co do ich rozmiarów. Ponadto, niektóre osoby kupują jednocześnie tester banknotów, dzięki jakiemu sprawdzimy, czy określone banknoty (https://snmw.pl/) nie są podrabiane. Możemy je kupić w takich samych sklepach, w jakich mamy liczarki. Każda z nich charakteryzuje się konkretną ilością banknotów, jaka powinna być przeliczana na minutę, co znaczy, iż mają różną szybkość liczenia.

Bardzo dużo nieskomplikowanych maszyn ma tylko jedną szybkość, pozostałe trzy, a nawet więcej. Jaka jest największa zaleta liczarki? Na pewno jej nieomylność, ponieważ zapewnia zawsze normalne przeliczenie banknotów, a to przecież najistotniejsze, jak chcemy poznać właściwą ilość banknotów. Nad tym, iż banknoty są prawidłowo przeliczane czuwa specjalny czujnik detekcji. Dzięki niemu mamy pewność, że wszystko jest dokładnie przeliczone. Taki czujnik funkcjonuje na zasadzie weryfikacji gęstości papieru. Prześwietlany jest pierwszy pobrany banknot, wtedy też urządzenie określa jaka jest gęstość papier, z którego jest stworzony. Kolejne banknoty zestawiane są z pierwszym, jaki oceniany jest jako wzorzec. Jeśli gęstość papieru różni się od wzorca, przykładowo banknoty sklejone, wtedy maszyna zatrzymuje się i pokazuje błąd.